Megtorpant a nyomozás a lélegeztetőgépek korrupció-gyanús ügyben?
A nyomozás legújabb fejleményeiről Dr. Czeglédy Csaba számolt be facebook oldalán:
„Mivel a sajtó munkatársai elvégezték a nyomozók munkáját, és az elmúlt hónapokban részletesen feltárták a lélegeztetőgépek beszerzésének korrupció-gyanús részleteit, Varju László (akit ügyvédi irodánk képvisel) feljelentést tett a Központi Nyomozó Főügyészségen. A KNYF-en „természetesen” fel sem merült, hogy mentelmi joggal rendelkező személy is érintett lehet az ügyben, ezért áttették a feljelentést a BRFK-ra, amit az országos rendőrfőkapitány végül a Nemzeti Nyomozó Iroda hatáskörébe utalt.
Mint ismert a Külügyminisztérium az Operatív Törzs által meghatározott legrosszabb forgatókönyvre számított 10.000 darab lélegeztetőgéphez képest 8.000 darabbal többet szerzett be rendkívül drágán.
Amíg az állami kórházellátó vett 2.500 darabot, fele olyan áron, mint a külügy, addig a Szijjártó vezette minisztérium például a GR Technologies maláj társaságtól a saját beszerzési átlagárához képest (18,75 millió forint) jóval drágábban rendelt meg 6.258 db lélegeztetőgépet 26.826.600 forint átlagáron.
Hozzátéve, hogy a 444.hu csütörtöki cikke szerint 131,7 milliárdnyi lélegeztető a KSH adatai alapján augusztusig nem érkezett meg Magyarországra (a külügyi államtitkár szerint azért, mert a vámosok lassan dolgoznak…), arról pedig már nem is beszélve, hogy míg van – elvileg – 20.500 lélegeztetőgépünk (eleve volt 2.000, külügy: 16.000, kórházellátó: 2.500), és tízezer üres kórházi ágyunk, addig speciálisan képzett szakápolóból kevesebb, mint kétezer van, akik nyilván nem tudnak a nap 24 órájában dolgozni.
Tegnap ellátogatott a DK Teréz körúti irodájába két kedves NNI-s nyomozó (nem olyan a messze a körúton ezzel egy időben kilencen jártak el egy másik bűnügyben), hogy megkérdezzék Varju Lászlót, hogy sajtóhíreken kívül van-e bármi más információja az ügyben. Elmondtuk nekik, hogy a sajtóhírek tényeken alapulnak, azt ott leírtak önmagukban bűncselekményi gyanút vetnek fel. A biztonság kedvéért azért átadtuk nekik az összes táblázatot, kimutatást, szerződést, ami csak fellelhető.
Persze, azt is elmondtuk nekik, hogy a minisztériumban biztosan megvannak a megkötött szerződések eredetben a teljesítési igazolásokkal és a levelezésekkel együtt, lehet, hogy érdemes lenne oda is ellátogatniuk. Ezen felvetésünket csendes mosollyal nyugtázták.
Felhívtuk a figyelmüket arra, hogy szinte az összes környező országban folynak büntetőeljárások a lélegeztetőgépes beszerzésekkel kapcsolatos visszaélések miatt, és van annyi terhelő adat itthon is bőven a beszerzések kapcsán, ami a bűncselekményi gyanút megalapozza.
Bár előre borítékolható, mi lesz a feljelentés sorsa, azért megkértük őket, hogy ugyan már számolják meg egyesével, megvan-e az összes kifizetett, külügy által állítólag beszerzett lélegeztetőgép. Nem olyan bonyolult, igaz, kettőnél több nyomozóra lenne rá szükség. És bátorságra.”