Országértékelőt tartott Márki-Zay Péter, amelyben nemcsak az ország és a Fidesz elmúlt 1, illetve 12 évére reflektált, hanem az ellenzéki ígéreteket is csokorba szedte.

A rendezvényen az egyesült ellenzék miniszterelnök-jelöltjén kívül felszólalt Dobrev Klára, Jakab Péter, Donáth Anna, Kunhalmi Ágnes, Kanász-Nagy Máté és Karácsony Gergely is. 

Karácsony Gergely fojtogató szembeállításról, ami miatt a változás nemcsak lehetőség, de kényszer is az ország számára. Egy elvesztegetett évtized után el kell indulnunk „csak felfelé”. Szerinte Orbán Viktor és kormánya eltapsolta ezt a történelmi esélyt, amikor példátlan nagyságú forrás érkezett az országba. 

Kanász-Nagy Máté szerint egy zöldebb, igazságosabb és fenntarthatóbb Magyarországra van szükség. Azonban, amíg a Fidesz a mindenki számára ismert kommentelő stílusában áll a kérdéshez ez nem tud megvalósulni. Nem szabad hagyni, hogy olyanok vezessék az országot, akik reggel felkelnek egy hideg téli napon és kiírják a közösségi médiába, hogy nincs is klímaváltozás, mert télen hideg van. Ezekre az emberekre nem bízhatjuk a saját sorsunkat se, de főleg nem a gyermekeink és unokáink sorsát. 

Kunhalmi Ágnes: csodálatos tavasz előtt áll az ellenzék. Úgy látja: a Fideszt hosszú ideig távolt kell tartani a kormányzati hatalomtól. Az a feladata, hogy az országban mindenki egy kicsit jobban éljen – tette hozzá az MSZP társelnöke. 

Donáth Anna Momentum-elnök szerint a jelenlévők őszintén hisznek abban, hogy Magyarország mindannyiunké. Nagyon sok magyar megélhetési gondokkal küzd, a kormány magyarok millióit függőségben tartó rendszert épített – tette hozzá a Momentum elnöke. 

A 2018-asok elkövettek egy súlyos hibát, azt hitték, hogy egyedül is menni fog. A 2022-esek nem követhetik el ugyanezt a hibát – értékelte a négy évvel ezelőtti helyzet és a mostani közötti különbséget Jakab Péter, aki feltűnően röviden beszélt. 

Dobrev Klára: a Fidesz fél tőlünk, mert tudunk valamit, amit a Fidesz nem 

Mindannyian tudjuk, hogy a választás tisztességtelen lesz, a Fidesz előnyből indul, és lehet, hogy csak pár ezer szavazaton fog múlni. Ezt a Fidesz is érzi – mondta Dobrev Klára, aki szerint a Fidesz tisztességtelen karaktergyilkosságokkal próbálta elhallgattatni a szabad hangot. Ennek ellenére itt vagyunk összekapaszkodva és erősebben, mint valaha. 45 nap múlva győzni fogunk – mondta Dobrev Klára, aki szerint az ellenzéki egységnél nincs fontosabb. A Fidesz fél tőlünk, mert tudunk valamit, amit a Fidesz nem – meg tudjuk hallgatni egymást és kompromisszumot tudunk kötni – tette hozzá a DK EP-képviselője. Szerinte a politika nem fogja kettészakítani a családokat. Ez a mi nagy küldetésünk – mondta Dobrev Klára, aki szerint az a programjuk, hogy Magyarország mindannyiunké. 

Senkit nem akarnak kitaszítani a nemzeti lobogónk alól, hanem boldogok, hogy egy nemzeti lobogónk van, és mindenki befér alá – hangsúlyozta Dobrev Klára. Nem a győzelem, hanem a kormányzás lesz a nagy próbatétel – tette hozzá a DK EP-képviselője, aki a legerősebb fogaskerék és a legstabilabb láncszem szeretne lenni a gépezetben. 

Ezt követően érkezett a színpadra Márki-Zay, aki beszéde elején elismerte a Fidesz egyes intézkedéseit, mint például a határon túliaknak megadott állampolgárság, a határkerítés felépítése, a közmunkaprogram elindítása, vagy éppen a beltéri dohányzás megszüntetése. 

A miniszterelnök-jelölt ezután az Orbán-rendszer hiányosságairól beszélt. Megemlékezett a 43 ezer Covid-elhunytról (akiket Orbán nem említett évértékelőjében), illetve erkölcsi és gazdasági züllésről beszélt a NER-körüli gazdasági elit kiépülésével, valamint a fideszes politikusok szexuális botrányaival kapcsolatban. Külön kitért arra, hogy az egészségügyet teljesen leépítették, és szerinte ma már mindenki fizetős magánellátásra szorul, ha baja van, valamint az oktatás széteséséről, a tanárok megalázásáról, és a bizonyos gazdasági ágazatok, mint például a trafikok és a média ellopásáról is megemlékezett, figyelmeztetve, hogy a kiskereskedelem lehet a következő a sorban. Hozzátette: az, hogy a Fidesz jóléti intézkedésekkel kampányol, az ellenzék érdeme, mert ők szorongatták meg a kormányt annyira, hogy szükség legyen ezekre. 

Ezután tért rá az ellenzék ígéreteire, melyeknek megvalósíthatóságát azzal igyekezett alátámasztani, hogy Hódmezővásárhelyen sikeresen tisztította meg a helyi gazdaságot a korrupciótól, tette rendbe a város adósságát, illetve vezetett be közjóléti reformokat. 

Béremeléssel tartaná itthon a tanárokat, a rendőröket és az orvosokat; az oktatásban digitalizációt, a tanároknak nagyobb önállóságot, a diákoknak csökkenő terheket ígért, az egészségügyben megszüntetné a várólistákat és ha kell, államilag fizetné a most fizetős egészségügyi szolgáltatásokat. A munkaerőproblémákra megoldást jelentene szerinte, ha a kivándorolt magyarok hazatérnénének. 

Nem épülne több stadion, és a TAO-rendszert is átalakítanák. Felszabadítanák és több támogatást adnának a kulturális életnek. 

Csatlakoznának az Európai Ügyészséghez, és saját korrupcióellenes ügyészséget állítanának, ha az ellenzék kormányra jutna. Megtartanák a határkerítést és a fokozott határvédelmet, de az állítása szerint Orbán által beengedett bűnöző bevándorlókat elküldenék. 

5 százalékra csökkentenék az alapvető élelmiszerek áfáját, és egy, a kisvállalkozók számára is kiszámíthatóbb gazdasági közeget teremtenénk, részben a multiknak nyújtott támogatások megfelezésével. Felülvizsgálnák a keleti partnerekkel kötött gigaberuházások szerződéseit, és a jövőben csak olyanokat kötnének, amely mindkét félnek előnyös. 

A mezőgazdaságban az illegális földszerzéseket felülvizsgálnák, felszabadítanák a földeket, támogatnák a biogazdálkodást. A média reformját is ígérte, segíteni szeretnék a sajtó függetlenedését, visszaállítanák annak demokratikus szerepét. 

Végül pedig bejelentette: március 15-én az ellenzék is nagygyűlést tart Budapesten. 

 

K.A.