Orbán az önkormányzatiság kiherélésére készül? – Tiltakoznak az önkormányzatok
Távol álljon tőlünk a riogatás, mert nem zárható ki, hogy csak lufiról, egy kósza ötletről vagy az önkormányzatok teszteléséről van szó, de könnyen lehet, hogy tényleg valami igen komoly van készülőben.
Merthogy az iparűzési adó felfüggesztésével, a rendszer átalakításával teljesen kiszolgáltatott helyzetbe – gyakorlatilag kormányzati gyámság alá – kerülhetnek az önkormányzatok.
Hiszen az iparűzési adóból kieső pénzeket központi forrásokból kellene pótolni, és onnantól kezdve már a kormány tudna dönteni, hogy kinek, mennyit és miért utal.
Mindez igencsak áramvonalasan illeszkedne az Orbán-kormány irányvonalába.
Az iparűzési adó a magyar önkormányzatok egyik legfontosabb bevételi forrása, annak elvágásával a jelenleginél is nagyobb pénzügyi problémákkal néznének szembe az önkormányzatok. De az ilyesmi nem idegen a kormánytól, a járvány első hullámában is elsősorban az önkormányzatok forrásait és lehetőségeit nyírbálták, miután a 2019-es választáson több település vezetése is az ellenzék kezébe került.
Déri Tibor Facebook-posztjában az alábbi gondolatokat osztotta meg: „A miniszterelnök asztalán lévő javaslat szerint ki kellene rántani a helyhatóságok zsebéből a teljes iparűzési adót. Ez Újpest esetében azt jelentené, hogy a várost megfosztanák a költségvetése egyharmadától. A második világháború és az azt követő kommunizmus óta még nem volt olyan kormány, amely erre ragadtatta volna magát. Azt mondják, a gazdaságvédelem miatt van erre szükség; úgy, hogy a gazdaságvédelmi alapot egyszer már feltöltötték a szintén az önkormányzatoktól elvont sok-sok-sok tízmilliárd forinttal.”
Tüttő Kata főpolgármester-helyettes vasárnap Facebook posztjában mutatott rá a javaslat következményeire.Ez a Fővárosi Önkormányzat egyetlen adóbevétele. Ebből működik a BKV. Ha nincs iparűzési adó, nincs közösségi közlekedés. Ha nincs közösségi közlekedés, nincs iskola és a többség dolgozni sem fog tudni, igazából senki sem, mert a közvilágítást is az iparűzési adóból fizeti a város – írta a politikus, aki azt is megjegyzi ezek fényében, hogy „ez nagy segítség lesz a vállalkozásoknak.”
Ötletelni lehet, de komoly számítás kellene, hogy komolyan is foglalkozzunk vele – kommentálta az ötletet a hvg.hu-nak a Magyar Önkormányzatok Szövetségének vezetője, Gémesi György. A válaszunk Parragh László ötletére kategorikus nem – reagált a portál érdeklődésére Budaörs polgármestere, Wittinghoff Tamás. Szerinte, ha egy évig nem kellene iparűzési adót fizetniük a vállalkozásoknak, az számos település kivéreztetését jelentené, hiszen sok helyen ez lényegében az egyetlen bevételi forrás.