Szombaton is folytatódott az oktatásban dolgozók jobb megbecsülését követelő tüntetéshullám.

„A sztrájk alapjog! – nagy kockásinges találkozó” elnevezéssel tartottak demonstrációt a parlament épülete előtt Budapesten, a Kossuth téren.

„Együtt erősek vagyunk – csak együtt vagyunk erősek!” Ez volt a szombati megmozdulás egyik szlogenje, ami arra buzdítja az oktatásban dolgozókat, a diákokat és a szülőket, hogy ne adják fel a pedagógusok versenyképes fizetéséért folytatott küzdelmet.

A 2014-es első tiltakozások óta érdemi változás a mai napig nem történt, csak az ígéretek száma nőtt

– mondta Nagy Erzsébet, a PDSZ korábbi elnöke.

Elmondása szerint 20 ezer pedagógus nem vette fel a munkát szerdán, és ennél is többen lettek volna, de több intézményben az igazgatók tanítás nélküli munkanapot rendeltek el.

Nagy szerint jövő héttől az eddigiek szerint kell folynia a sztrájknak, de ha nem kapnak érdemi választ, új kreatív megoldásokhoz nyúlnak, amiket előre nem akarnak elmondani, nehogy rendeletben lehetetlenítse el őket a kormány.

Új sztrájktörvényt akarunk

– ezt már Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) elnöke jelenti be.

Taskovics István, a Társadalombiztosítási Dolgozók Szakszervezete (TBDSZ) elnöke, a Szakszervezetek Akciószövetsége tagja arról beszélt, hogy a tanárok bére a garantált bérminimumtól is elmarad, miközben a parlamenti képviselők több mint egymilliós fizetést visznek haza.

Schermann Fruzsina, az ADOM Diákmozgalom elnöke szerint az állam nem akarja tudomásul venni, hogy a tanárok méltó körülmények között akarnak dolgozni.

A tanárfogyást kellene megállítani, nem Brüsszel! Állítsátok vissza a tanárokat megbecsülő, szabad oktatást

– üzente a kormánynak.

Én csak egy tanár vagyok a tévéből, és nem tudom, milyen az, amikor a válladra borulnak, amikor apa-anya veszekszik, de te megnyugtatod őket. De egy dolgot tudok: ti vagytok a magyar értelmiség utolsó védőbástyája. Ti vagytok az őrzők, a gyerekeink, a jövőnk őrzői! Nem hagyom, hogy ezeket az embereket bántsák!

– harsogta Nagy Ervin.

A színész felsorolta tanárait és azt mondta: Nem hagyom, hogy ezeket az embereket bántsák! Mellettetek fogunk állni mindig – mondta, majd majd köszönetet mondott a tanároknak áldozatos munkájukért a társadalom nevében, a politikusok helyett is.

Született 12 pont, hogy mit kívánnak a pedagógusok. Ezt is felolvasta A Tanár:

  1. Legyen béke, nemzeti konszenzuson alapuló, hosszútávú oktatási stratégiánk.
  2. Egyenlő hozzáférés a minőségi oktatáshoz!
  3. Minden gyerek lehessen olyan, amilyen!
  4. Csökkenjen a tananyag, csökkenjen az óraterhelés, csökkenjen az adminisztráció.
  5. Több pénzt az oktatásra!
  6. Szabad tankönyvválasztást, a cenzúra eltörlését!
  7. A helyiigényeknek megfelelő, decentralizált oktatást!
  8. Felelős és önálló oktatási minisztériumot!
  9. Versenyképes fizetést az oktatásban, nevelésben dolgozóknak!
  10. Hozzuk haza az országelhagyókat, hozzuk vissza a pályaelhagyókat!
  11. Vissza a sztrájkjogot!
  12. Unió az Unióval!

Esélyegyenlőség, Tanszabadság, szolidaritás! – zárta mondandóját Nagy Ervin

A tüntetés végén levetítették NoÁr Tanítani szeretnék című klipjét, majd egy perc néma csenddel emlékeztek a háborúban elhunyt ukrajnai áldozatokra.

 

K.A: