A civil szervezetek januárban jelentették be, hogy érvénytelen szavazásra fognak buzdítani az április 3-i népszavazáson, ami itt egészen pontosan azt takarja, hogy az igent és a nemet is beikszelik majd a szavazólapon mind a négy kérdésnél. Annak jogi lehetőségét, hogy a népszavazás is április 3-án legyen, tavaly novemberben teremtette meg az Országgyűlés, amikor megszavazták Volner János javaslatát, hogy egy napon is lehessen tartani parlamenti választást és népszavazást. Korábban ilyenre Magyarországon nem volt lehetőség.

Hétfő délután tartotta meg az Amnesty International Magyarország és a Háttér Társaság más civil szervezetekkel közös országos kampányának nyitóeseményét, amelynek középpontjában az április harmadikai népszavazás áll. Céljuk, hogy a homo- és transzfób referendum érvénytelen legyen.

Úgy gondolják, hogy nem csak az országgyűlési választásokon, hanem a népszavazáson is mindenképpen részt kell venni, és „a legegyértelműbb és legbiztonságosabb módon a mind a négy álkérdésre adott érvénytelen szavazattal kell kifejeznünk, hogy nem kérünk a kormány kirekesztő álkérdéseiből”. A civil szervezetek álláspontja szerint a népszavazás valójában nem véd meg senkit, viszont még nagyobb veszélybe sodorja a Magyarországon élő LMBTQI embereket. Azt is hozzátették, hogy az elmúlt napok háborús eseményei világossá tették, hogy az emberi szabadság és biztonság törékenyebb, mint hinnénk, és mint írták, kiemelten fontos ebben a helyzetben minden lépést megtenni azért, hogy egy igazságosabb és békésebb társadalomban élhessünk, és nemet mondjunk a gyűlöletre épülő politikára.

Szerintük a melegellenessé eltérített pedofiltörvény eltörlésének első lépése, ha érvénytelen lesz a népszavazás. A kampány első szakaszában a civil szervezetek arra kérik az embereket, hogy látogassanak el a kampány weboldalára, és fogadják meg, ők is érvénytelenül fognak szavazni április 3-án. Az ervenytelenul.hu oldalon emellett már elérhető az első olyan kisfilm is, amelyekben propagandatörvény által megbélyegzett emberek és családtagjaik, barátaik mesélik el személyes történeteiket.

 

K.A.