Nyertes nélkül zárta le a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa a 92,9 MHz rádiós frekvencia pályázati eljárását. Az eljárásban egyetlenként bennmaradt pályázó, a Klubrádió ajánlatát is érvénytelennek találták. A döntés ellen a pályázó tizenöt napon belül jogorvoslattal élhet.

A Médiatanács közleményében azt írja, megvizsgálták a Klubrádió pályázati ajánlatát, és megállapították, hogy az több szempontból sem felel meg a pályázati előírásoknak. Szerintük „a nyilvános cégadatok vizsgálata alapján megállapítható, hogy a Klubrádió több éven át tartó törvénysértő gazdálkodása miatt a hatályos cégjogi szabályok értelmében bármikor kényszertörlési eljárás indítható ellene. A hazai és európai médiaszolgáltatási pályáztatási gyakorlat alapvető és általános elvei szerint a korlátosan rendelkezésre álló rádiós frekvencia működtetésére egy bizonytalan és törvénysértő gazdasági helyzetben lévő vállalkozás nem megfelelő.” A Médiatanács szerint a Klubrádió pályázata pedig „lényegi műsortervi hibákat tartalmaz. A benyújtott műsorterv nem felelt meg a rádiózás alapvető követelményeinek, ellentmondásokat tartalmazott, melyek az eddigi bírósági döntések alapján nem mérlegelhető, objektív hibák, így egyetlen pályázat esetében sem fogadhatók el. A hazai következetes bírósági joggyakorlat, a médiatörvényben megfogalmazottak és az egyenlő elbánás kötelező elvei alapján a Médiatanács nem tekinthetett el a pályázati anyagban ejtett hibák megállapításától.”

Erre a Klubrádió közleményében úgy reagált, „a jogsértő médiatanácsi határozatot a Klubrádió keresettel támadja meg, műsorát pedig a bíróság majdani döntésétől független, változatlan formában folytatja az interneten”.

A Klubrádió tizenhét oldalas indokolást kapott a Médiatanácstól, aminek egyik pontjáról Arató azt mondja, „ha lehet azzal indokolni, hogy a pályázatban az egyik műsor ismétlésének a belső tartalma nincs úgy kidolgozva, mint az eredetije, akkor hol tartunk már”. Azt is kifogásolta a Médiatanács, hogy a Klubrádió egyik műsora, a Kovátsműhely az egyik helyen ötven, a másik helyen már hatvan perces műsoridővel szerepel. „Olyannal kötekednek, ami nincs is benne a pályázati előírásban”, szögezte le Arató.

Arató András máris közölte: beperlik a Médiatanácsot, amely a rádió elnöke szerint jogsértően járt el.. „Végtelenül aljas, jogellenes és a minimális törvényességi normáknak sem felel meg a Médiatanács ma nyilvánosságra hozott, tegnap született határozata”

A Klubrádió elnöke felháborítónak és szokatlannak találja, hogy a Klubrádió kedvezőtlen mostani pénzügyi mutatói alapján zárták ki a Klubrádiót a pályázatból. Arató elmondása szerint ők benyújtották a Médiatanácshoz azt a részletes üzleti tervet, amely bemutatta, hogy a Klubrádió mérlege hogyan válik pozitívvá, ha elnyerik a közösségi frekvenciát. Hozzátette: az, hogy a Klubrádió pénzügyi eredményei az elmúlt időszakban rosszul alakultak, épp annak következménye, hogy a Médiatanács az elmúlt években komoly károkat okozott a rádiónak, valamint a Nemzeti Együttműködés Rendszere a legkülönfélébb keresztbe tett a rádiónak. Arató szerint a Médiatanácsnak nem a rádió múltbéli pénzügyi eredményeit kellett volna néznie, hanem a jövővel kapcsolatban beadott adatokat.

A Klubrádió esete súlyosbítja a magyarországi médiaszabadsággal és pluralizmussal kapcsolatos aggodalmainkat – ezt mondta Christian Wigand, az Európai Bizottság illetékes szóvivője szerdán a testület sajtótájékoztatóján. Az MTI beszámolója szerint a szóvivő azt is elmondta, hogy a bizottság már kapcsolatba lépett az illetékes magyar hatóságokkal, hogy garantálják, a rádiócsatorna továbbra is legálisan folytathassa tevékenységét.

Wigand szerint a bizottság megvizsgálja, hogy a Klubrádióval kapcsolatos bírósági döntés mennyire van összhangban az uniós joggal, illetve a döntéshozatal során betartottak-e a vonatkozó uniós jogszabályokat.

 

K.A.