Béremelést, önálló tárcát és a várólisták csökkentését ígérik.
Választási győzelem esetén első dolga lesz az egységes ellenzéknek, hogy visszavonja az egészségügyi dolgozókat érintő szolgálati jogviszonyt – mondta Lukács László György, a Jobbik országgyűlési képviselője az ellenzék egészségügyi programját bemutató szerdai sajtótájékoztatóján. Az országgyűlési képviselő kitért a járványkezelésre is, „amin jól látszott, hogy nem volt gazdája, ezért egy önálló egészségügyi minisztériumra van szükség, ami a programjuk egyik alapja” – tette hozzá.
Havasi Gábor, a Momentum egészségpolitikusa és a Fővárosi Önkormányzat egészségügyi tanácsnoka szerint a magyarok a TB mellett azért költenek sokat magánorvosi ellátásra, mert van, hogy hónapokig kell várni egy szakorvosi vizsgálatra, de műtétre akár éveket. Ezért az ellenzék célja, hogy a hatékonyság növelésével, jobb szervezettséggel csökkentsék a várólistákat, illetve a megelőzéssel, korai felismeréssel növeljék a daganatos betegek gyógyulásának esélyeit. A vizsgálatok és a beavatkozások finanszírozását a valós költségekhez kell igazítani, a teljesítményt korlátozó intézkedéseket meg kell szüntetni. A szűrővizsgálatokra államilag fizetett szabadnapokat biztosítanának, a budapesti képalkotó diagnosztikai programot kiterjesztenék az egész országra.
Dr. Komáromi Zoltán, a Demokratikus Koalíció egészségügyi szakpolitikusa az Egységben Magyarországért sajtótájékoztatóján kijelentette: mindenki számára nyilvánvaló, hogy az Orbán-kormány által az elmúlt 10 évben magára hagyott egészségügyi ágazatot csak az abban dolgozó magyar munkavállalók, egészségügyi dolgozók áldozatvállalása és hivatástudata mentette meg az összeomlástól.
„Fokozottan igaz ez a járvány terhelt elmúlt két évre, amikor a Fidesz-kormány a megfeszített munkát sorozatos fenyegetéssel honorálta. Sehol a világon nincs olyan, hogy miközben egy világjárványt próbálnak átvészelni, a kormány még válogatott módszerekkel tartja sakkban az egészségügyi dolgozókat. Mondjuk az elmúlt több, mint tíz év tapasztalata egyértelműen az, hogy Orbánék semmibe veszik az ágazatot és dolgozóit.” – foglalta össze a politikus.
Komáromi Zolán ismertette, az áprilisi választás után az új kormánynak égetően sürgős feladatai lesznek, többek között a bérek és a finanszírozás témakörében.
„A Demokratikus Koalíció és az Egységben Magyarországért álláspontja szerint az alábbi intézkedéseket kell mihamarabb eszközölni, hogy helyreállítsuk a Fidesz-kormány által szétzúzott egészségügyet.
Először is, a tisztességes megélhetést és elismerést biztosító bér megteremtése érdekében egylépcsős béremelés után garantálni kell, hogy az egészségügyi ágazat dolgozóinak bére minimum öt éven át az átlagos bérnövekedést meghaladó mértékben növekedjen. Bővíteni szükséges az egészségügyi szakdolgozók, védőnők számát, javítani fizetésüket és munkájuk feltételeit. El kell érni, hogy a védőnők valóban minden településre és családhoz eljussanak.
Az egészségügyi közkiadások GDP-arányos részesedését 4 év alatt az európai átlagra kell emelni. A TB által finanszírozott ellátás javításával a lakosság által fizetett egészségügyi kiadások arányát az összes egészségügyi kiadás 20%-a alá kell szorítani. Az egészségügyi szolgálati jogviszonyt el kell törölni. A szakmai szervezetekkel egyetértésben rendezni kell az egészségügyben dolgozók foglalkoztatásával kapcsolatos kérdéseket.” – sorolta a tervezett intézkedéseket a DK egészségügyi szakpolitikusa.
K.A.